Långedragsjulleregistret J 22
                                                                                                                                                Längd: 6,50 m. Bredd: 2,40 m. Djup: 1,0 m. Segelyta: 22 kvm.
LYS : 0,94  SRS: (0,94 x 0.821) = 0.772 ca
Klicka på båtens namn!
                               OBS! Måtten på J22 är ungefärliga, då det endast är J10 som är entypsbåt av Långedragsjullarna.
  25 båtar av 52 är registrerade som seglande.

Segelnr Namn / Bild # Reg.nr Konstruktör Varv / K-märkt / Seglar i dag * Byggd Förste ägare                                                        Kappseglingscentra Nuvarande ägare
1 Nabben II # 50 Hjalmar Olsson 1931 Br. Karlsson Svineviken Orust / K-märkt / * 1932 Joel Fritiof Hellman Brantgatan 3 Långedrag Göteborg Bengt Arne Runnerström Uddevalla
2 Svanungen # 51 Hjalmar Olsson 1931 Br. Karlsson Svineviken Orust 1932 LSS Lottbåt 1932 Olof Anderson Göteborg Förstörd i orkanen 1969
3 Yar-Yar II # 52 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1933 LSS Lottbåt 1933 Sven Henriksson Avenyn 41 Göteborg ?
4 Bylgia III # 53 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1934 LSS Lottbåt 1934 A. Pettersson Gröna Vallen 9 Göteborg ?
5 Skarven # 54 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust * 1935 LSS Lottbåt 1935 Efon Widén Långedrag Göteborg Martin O. Annci B. Göran B. Ragnar G. Billdal
6 Västan # 55 Jac. M. Iversen 1935 Sverres Båtvarv Göteborg * 1936 Axel V.Abrahamsson (Arneklev) Göteborg Stina Öberg Göteborg
7 Monsunen # 56 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1935 Åke Eliasson Vegagatan 15 Göteborg ?
8 Viv # 57 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1936 LSS Lottbåt 1936 Gösta Arnvik Västra Hamngatan 24-26 Göteborg Förstörd i storm vid Onsala 1944
9 Kuling II 58 Hjalmar Olsson Uddevalla Båtvarv ? 1937 LSS Lottbåt 1937 Filip Anås Göteborg ?
10 Julliana # 59 Hjalmar Olsson Arendals Båtvarv Göteborg * 1938 Rederitjänsteman Ingmar Bondestam Onsala Manfred o Ewe Wigger Oldenburg Tyskland
11 Kluck # 60 Hjalmar Olsson Arendals Båtvarv Göteborg? * 1938 LSS Lottbåt 1938 Elon Jonsson Stefan Anttila  Göteborg
12 Kraka # 61 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust * 1938 Kapten Ture Ström Oxelösund Danmark
13 namn ? 62 Hjalmar Olsson ? 1939 LSS Lottbåt 1939 Ragnar Jarland ?
14 Aja # 63 Hjalmar Olsson Göteborg ? 1940 Karl Otto Roempke Göteborg ?
15 Ziba # 64 Hjalmar Olsson Holger Johansson Amatörbygge * 1940 Holger Johansson Göteborg Måns Hector Bromma
16 Dulcibella # 65 Jac. M. Iversen C. Moberg Båtvarv Färjenäs Göteborg * 1940 Mobergs Båtvarv Göteborg Jürgen Weissenberger Nystrand Norge
17 Lill-Maggie # 66? Hjalmar Olsson Arvid Berndtsson Kalvsunds Båtvarv 1941 Direktör Sievert Stockholm ?
18 Mareld # 66 Hjalmar Olsson Arvid Berndtsson Kalvsunds Båtvarv 1941 Pelle Svensson Förstörd 2007
19 Hibu # 67 Jac. M. Iversen C. Mobergs Båtvarv Färjenäs Göteborg 1941 Direktör H. G. Sievert Djursholm ?
20 Eliza 68 ? ? 1942 ? ?
21 Lunka # 69 Tage Hellman Br. Karlsson Svineviken Orust * 1942 Gustaf Oscarsson Bo Ulfvenstierna  Sunne Rixö
22 Boppan II # 70 Roy Scherman Holger Johansson Amatörbygge * 1942 Holger Johansson Göteborg Tim o Ann Morris Kråkeröy Fredrikstad Norge
23 Cialis 71 Hjalmar Olsson Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1945 Kungliga Motorbåts Klubben Stockholm ?
24 Unda Marina 72 Hjalmar Olsson Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1945 Kungliga Motorbåts Klubben Stockholm ? Sölvesborg
25 Lyran # 73 Roy Scherman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1946 Carl Christensson Styrsö Carl Erik Eriksson  Djursholm Gullholmen
26 Albertina # 74 Roy Scherman Karl Westins Båtvarv Mönsterås * 1946 A. Malmström Kalmar                                                      Uddevalla Lars Granander Åmål
27 Agneta # 75 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1946 Eric Haglund Berga Göteborg Båt och Sjöfartsmuseet Onsala
28 Ari # 76 Roy Scherman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust 1947 LSS Lottbåt 1947 ?
29 Amalia # 77 Roy Scherman Karl Westins Båtvarv Mönsterås 1947 Olle Felth Göteborg Thomas Lindberg Karlsborg
30 Picadijn # 78 Roy Scherman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1947 Ingenjör J. Forselius GijsWagenmakers Sommelsdijk Nederländerna
31 Zaritza # 79 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1948 LSS. Lottbåt 1948 Ivar Ahlgren Göteborg Öystein Johannesen Mandal Norge
32 Kapal Kita 80 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1948 Sune Lundquist Stockholm ?
33 Svanungen # 81 Roy Scherman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1949 Olof Anderson Göteborg Mattias Hector Österskär
34 Pampero # 82 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1949 LSS. Lottbåt 1949 Gunnar Persson Göteborg Hans Nikell Lerum
35 Tobis 83 Tage Hellman Br. Andersson Ulricehamn * 1949 Sigfrid Lundin Roland Näslund Sollefteå
36 Gerana # 84 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1950 Rolf Nicander Marstrand                                                    Marstrand ?
37 Maj # 85 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1950 LSS. ?
38 Gambi # 86 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1951 Lars Sandén Skrotad i Karlstad 2004
39 Cypris IV # 87 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1951 Gunnar Lyckner Marstrand                                                 Marstrand Ola Forsberg Stockholm
40 Älva # 88 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1951 Bror Haglund Marstrand Lars Rydbom Uddevalla
41 Gast # 89 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust 1951 Köpman Gösta Stenberg ?
42 Korpen # 90 Roy Scherman A.Laurin? Jan Josefsson Kungsviken Orust 1951 Mats Seldén Göteborg Förstörd
43 Micasa 91 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Folke Jakobsson Folke Johansson ?
44 Pajazzo # 92 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1952 Karl Axel Holmberg Göteborg Bohusläns Museum Uddevalla
45 namn ? 93 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Direktör H. Hamberger ?
46 Julia # 94 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1952 Jägmästare Folke Johanson Åke Johansson Hammarö
47 Lepili # 95 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Direktör Hugo Wiik Mårten Nilsson Sunne
48 Papilla 96 Tage Hellman Elon Löfström Amatörbygge 1952 Elon Löfström ?
49 Fannli # 97 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1953 Direktör Bengt Heil Marstrand Tommy Adolfsson Tranås
50 Anna # 98 Tage Hellman Br. Arvidsson Henån Orust * 1953 Direktör Carl Olof Norling Anders Green Göteborg
51 Skruggen # 99 Torsten Carlsund Åke Abrahamsson Henån Orust * 1964 Ingemar Fredriksson Göteborg Jan Lundberg Skärplinge
52 Jullan # 100 Tage Hellman Karl-Erik Fäldte Säffle Båtbyggeri * 1967 Gustav och Stella Johansson (Skivinger) Stockholm Åsa Riestola  Göteborg